Голос Донбасу



Сергій Жадан – відомий український поет, прозаїк, перекладач, публіцист, учасник мультимедійних мистецьких проектів, чий творчий доробок відзначений численними національними й міжнародними преміями.  Він народився 23 серпня 1974 р. в Старобільську. Український читач познайомився з його творчістю після участі в заснуванні літературної корпорації поетів-неофутуристів „Червона Фіра” (1991 р.). Літературознавці говорять про так звану „харківську школу”, очолювану Сергієм Жаданом. З 2000 р. він є віце-президентом Асоціації українських письменників, наразі – член Комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка.

Його мистецькі відзнаки лише за останнє десятиліття вражають:

2006 р. – перемога у Всеукраїнському рейтингу „Книжка року” в номінації „Красне письменство” („Капітал”), 2010 р. – премія „Книга року BBC” („Ворошиловград”), 2012 р. – перемога у Всеукраїнському рейтингу „Книжка року” в номінації „Красне письменство” („Вогнепальні й ножові”),  2014 р. – нагорода „Книга десятиліття ВВС”, 2015 р. – премія „Angelus” („Месопотамія”), 2016 р. – премія Президента України „Українська книжка року” („Месопотамія”), 2017 р. – премія імені Василя Стуса.

Твори Сергія Жадана перекладені тринадцятьма мовами, що зробило автора одним із найвідоміших сучасних українських письменників за кордоном. За романом „Ворошиловград” триває робота над повнометражною стрічкою, заплановано, що фільм вийде в прокат 11 жовтня 2018 р.

Митець відомий як організатор громадських акцій; ще у 1990 – 1991 рр. він поширював у Старобільську рухівські газети та національну символіку;  брав участь у протестах проти цензури в Україні; під час Помаранчевої революції був комендантом наметового містечка в Харкові.

Найбільше уваги Сергій Жадан приділяє Донбасу, зокрема він є одним із організаторів мистецького Фестивалю „Дорога на Схід”, серед запланованого – участь в акції „32 мая в Счастье”.

Благодійний фонд Сергія Жадана опікується дітьми Луганської й Донецької областей, наприклад, з „Оленями Святого Миколая” напередодні Нового року представники Фонду зібрали й розвезли гостинці дітям, що живуть на лінії розмежування – 1600 подарунків для дітей із 20 сел і містечок, у Широкому Станично-луганського району разом з Early Intervention Institute провели тренінг „На підтримку інклюзивної освіти” тощо. Крім речей і продуктів харчування, громадський діяч привозить книги, як, скажімо, в школу Трьохізбенки Луганського району. „Можливо, це навіть важливіше, ніж займатися вирішенням якихось побутових проблем дорослого населення, – пояснює Сергій Жадан. – Адже дорослі якось можуть собі давати раду, а діти є заручниками цієї ситуації та переважно беззахисні. Тому ми вважаємо, що гуманітарна складова, зокрема підручники та художня література – це те, що допоможе сформувати у дітей правильне ставлення до своєї країни та співвітчизників”,

Останній проект, збір коштів на який стартує 31 травня, – „Мандрівники зі Сходу” – покликаний здійснити мрію випускників шкіл Золотого Луганської області „побачити і познайомитись з власною країною”.

Сергій Жадан – діяльна медійна особа: він виступає дописувачем в українській редакції німецької міжнародної телерадіокомпанії „Deutsche Welle”, інтернет-виданні „Тиждень.ua”, сайті „ТСН.ua”. Активна соціальна позиція письменника, участь у культурних, суспільних і політичних акціях, заходах щодо популяризації читання,  відсутність табуйованих тем актуалізує його публіцистичні тексти для людей різного віку. Як і в художніх творах, так і в блогах письменника головна тема – Схід України, з його проблемами, людьми, травмами й  шляхами виліковування. Діяти, йти через розчарування і знову діяти: „Війна мене навчила не говорити про втрати. З живими краще. Живих принаймні можна порятувати. В живих є те, що не дає їм лягти в траншею”.