«Відродження «Зеленого щита» на Луганщині»Нарешті майже вся Україна в «зеленій зоні». А це значить, що юним натуралістам можна до природи. На це так довго чекали юннати Луганщини.

У 2014 році, коли частина Луганської області була окупована, повинна була відбутись 25 обласна екологічна експедиція «Зелений щит», але не судилося.

Після поновлення роботи Луганського обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді (ЛОЦЕНТУМ), у 2019 році, на підконтрольній Україні території Луганської області, керівництво закладу, за підтримки Департаменту освіти і науки Луганської облдержадміністрації, доклали зусиль, щоб ця експедиція поновила свою роботу вже у 2020 році. Для цього було закуплено туристичне обладнання на 40 учасників, генератор, польові лабораторії, біноклі тощо. Але в ці плани втрутився COVID-19. Також у 2020 році в нашій області відбулись великі пожежі.

Тому, плануючи роботу Центру на літо 2021 року, довелось відмовитись від наметового табору, виконуючи розпорядження голови обласної державної адміністрації – керівника обласної військово-цивільної адміністрації щодо недопущення лісових пожеж влітку 2021 року.

І ось 22 червня, на базі туристично-оздоровчого комплексу «Лісова казка», на Кремінщині, яка поправу зветься «зеленою оазою» Донбасу, розпочала свою роботу ХХV обласна еколого-натуралістична експедиція «Зелений щит», присвячена 30-річчю Незалежності України. Цього року в її роботі бере участь екологічний актив області, а саме 20 активістів з Старобільської, Станично-Луганської, Біловодської селищних громад, Сєвєродонецької та Кремінської міських територіальних громад. Тематика збору: «Допоможемо відродити ліси Луганщини!».

Програма збору дуже насичена. Вже в перший день юні екологи зустрілись з керівником найбільшого на Сході України Кремінського державного лісо-мисливського господарства Андрєєвим Володимиром Валерійовичем. Він провів змістовну екскурсію лісовим масивом, розповів про особливості лісорозведення на Луганщині. Також  він розповів про природні причини виникнення пожеж та ролі людського фактору. Діти отримали повну і змістовну інформацію щодо заходів з відтворення лісових масивів, втрачених внаслідок пожеж. Нажаль це займе не один рік. І справа не тільки в ресурсах. Щоб поновити ліси, потрібно провести ряд агро-технічних заходів з підготовки території до залісення. Учасники збору відчули, що і їм буде діло до цього. Серед учасників збору є і члени учнівських лісництв. Вони знають, що таке лісова справа. Особливо це відчувають члени Вільхівського шкільного еколого-натуралістичного центру, члени гуртка «Юні лісоводи» та шкільного лісництва, які знаходяться на «лінії розмежування» біля Станиці Луганської. До значної кількості лісів, які залишаються закритими, внаслідок бойових дій та наявності вибухонебезпечних предметів, додались втрати від пожеж. Володимир Валерійович торкнувся також і питань, які стосуються  екологічних аспектів лісорозведення в лісо-степовій зоні України. Діти та педагоги задавали багато питань, у тому числі і стосовно виконання Указу Президента України від 7 червня 2021 року №228/2021 «Про деякі заходи щодо збереження та відтворення лісів».

Вже першого дня діти здружилися, бо є однодумцями, а ще цьому сприяє яскрава природа. А попереду ще гідрологічні дослідження, зустріч з керівництвом Національного парку «Кремінські ліси», установчі збори обласної дитячої громадської  екологічної організації, прийняття звернення до юних природоохоронців області і України та інші змістовні та досудові заходи і дійства.

Тож з відродженням тебе, «Зелений щит» Луганщини!