Стартував освітній проект для школярів та педагогів «Допомога в сфері освіти регіонам Східної України, постраждалим від конфлікту: «На шляху до змін» за підтримки Литовської Республіки, Центру дітей та молоді Литви, Українського державного центру позашкільної освіти Луганської обласної адміністрації, Департаменту освіти і науки та Луганського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти.
Мета проекту ‑ поширення кращих європейських практик, заснованих на базових європейських цінностях у галузі виховання дітей та молоді, формування активної громадянської позиції та підвищення якості освіти в регіонах Східної України, які постраждали від конфлікту.
У рамках проекту з 6 по 16 червня 2016 року група учнів загальноосвітніх навчальних закладів Луганської області відвідала Литовську Республіку.
Програмою була передбачена зустріч із президентом Литовської Республіки – Далею Грібаускайте, яка пригостила школярів піцою, солодощами та поділилася секретами успіху. Серед «секретів» президент Литви, зокрема, виокремила активну життєву позицію, віру в себе та бажання робити добро. Наголосила Даля Грібаускайте й на важливості громадянських цінностей, нагадавши про любов до країни та сприяння її розвиткові.
Учні також мали можливість відвідати Литовський Сейм, поспілкуватися з Міністром освіти і науки Литви Гінтарасом Степонавічусом та представниками Міністерства закордонних справ з питань системи освіти в інших країнах та Литви зокрема.
![13442381_514079242120016_2457758051938433229_n](http://oblosvita-lg.gov.ua/wp-content/uploads/2016/06/13442381_514079242120016_2457758051938433229_n-e1467208324845.jpg)
![13428025_514079312120009_3220748398352266448_n](http://oblosvita-lg.gov.ua/wp-content/uploads/2016/06/13428025_514079312120009_3220748398352266448_n-300x225.jpg)
![DSCF2095](http://oblosvita-lg.gov.ua/wp-content/uploads/2016/06/DSCF2095-e1467208399933.jpg)
![13466143_514079215453352_5601515527268884872_n](http://oblosvita-lg.gov.ua/wp-content/uploads/2016/06/13466143_514079215453352_5601515527268884872_n-e1467208417773.jpg)
![IMG_2016-06-10_102715](http://oblosvita-lg.gov.ua/wp-content/uploads/2016/06/IMG_2016-06-10_102715-e1467208472724.jpg)
На практиці систему освіти Литовської Республіки було представлено гімназіями Біржішко, Жіманос та Державним Вільнюським університетом. Школярі ознайомилися з проектною діяльністю гімназій, системою самоврядування в закладах, дізналися про дозвілля учнів, поспілкувалися іноземними мовами з однолітками, побачили виставу театру юних акторів, обмінялися досвідом.
Програма візиту включала також навчальні тренінги («Цінності», «Лідерські якості», «Волонтерство в Европі», «Ініціативи молоді, генерація ідей»), лекції («Як діє Європарламент»). Працювали з учнями досвідчені тренери Центру дітей та молоді Литви Валдас Янкаускас, Даля Навікіене, Юланта Маркевіч та лідери Спілки учнів Литви.
![9BtkSujjpCs](http://oblosvita-lg.gov.ua/wp-content/uploads/2016/06/9BtkSujjpCs-e1467208859471.jpg)
![bx8FV4bPBX0](http://oblosvita-lg.gov.ua/wp-content/uploads/2016/06/bx8FV4bPBX0-e1467208878954.jpg)
Насичена програма передбачала й розваги для молоді. Учні Луганщини відпочили та розважилися в аква- та унопарках, відвідали історичну пам’ятку Литви – замок Тракай, у рамках екскурсії побачили Вільнюс, готували литовські страви, спілкувалися з новими литовськими друзями, відвідали пікнік у заміському будиночку литовської сім’ї.
![13428376_1041569172591240_8349772195729960885_n](http://oblosvita-lg.gov.ua/wp-content/uploads/2016/06/13428376_1041569172591240_8349772195729960885_n-e1467208964334.jpg)
![IMG_2016-06-15_144850](http://oblosvita-lg.gov.ua/wp-content/uploads/2016/06/IMG_2016-06-15_144850-e1467208984777.jpg)
Сподіваємося, що учні Луганщини використають нові знання та досвід проекту «На шляху до змін» під час реалізації власних ініціатив та створення позитивних змін у шкільному середовищі. У глобальному масштабі ця поїздка до Литви може стати для багатьох юнаків та дівчат важливим кроком до початку успішного дорослого життя.