Біловодська селищна територіальна громада забезпечує реалізацію соціальних програм підтримки учнів



Соціальна підтримка дітей громади, які з перших днів повномасштабного вторгнення опинилися серед незахищених категорій, є одним із пріоритетних напрямків діяльності Відділу освіти виконавчого комітету Біловодської селищної ради Луганської області. Це стосується дітей незахищених категорій, дітей-ВПО, тих, хто залишився на тимчасово окупованих територіях, або виїхав за кордон і разом із сім’ями намагається вижити в інших країнах.

Відповідно до затвердженого розпорядженням начальника Біловодської селищної військової адміністрації Старобільського району Луганської області від 28 листопада 2023 року № 185, прийнято та успішно реалізується комплексна програма “Освіта Біловодщини на 2024-2026 роки”, яка націлена на  створення умов для повноцінного розвитку дітей, інтеграції в суспільство, а також підтримки їх психологічного стану та ментального здоров’я.

Програма охоплює важливі напрямки роботи, спрямовані на забезпечення рівних можливостей, у тому числі дітей незахищених категорій, дітей-ВПО, дітей, які залишилися на тимчасово окупованих територіях, або виїхав за кордон.

Напрямки програми:

  1. “Соціальний захист учасників освітнього процесу”

 

Цей напрямок спрямований на підтримку дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Програма передбачає надання одноразової грошової допомоги після досягнення дітьми повноліття. Загальний обсяг фінансування даного напрямку програми у 2025 році – 35 000 грн.

  

Додатково, при працевлаштуванні після закінчення навчального закладу, дітям цієї категорії передбачено програмою одноразова грошова допомога у розмірі шести прожиткових мінімумів. Також передбачені кошти на одяг та взуття на суму не менш як 16 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Надання такої допомоги – це не лише фінансова підтримка, а й важливий сигнал: громада бачить кожну дитину і готова підтримати молодих людей та допомогти зробити впевнені кроки у доросле життя.

  1. “Заохочення та підтримка обдарованих учнів”

  

З метою стимулювання творчої активності, формування національної еліти та матеріальної підтримки обдарованих учнів, програмою передбачено виплату дітям громади одноразових  іменних стипендій. У 2025 році стипендії отримали: 38 учнів, які є переможцям, призерам, учасникам ІV і ІІІ етапів Усеукраїнських учнівських олімпіад з навчальних предметів, інтелектуальних та творчих конкурсів, турнірів; 22 учні, які стали переможцями та призерами ІІ етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад з навчальних предметів, Міжнародного конкурсу знавців української мови імені Петра Яцика, Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської молоді імені Тараса Шевченка, Всеукраїнського конкурсу учнівської творчості «Об’єднаймося ж, брати мої!»; 7 учнів – переможці, призери, учасники акцій і вікторин Усеукраїнського і обласного рівня; 5 – призери у командних змаганнях обласного рівня.

Стипендії виплачуються одноразово у розмірах від 799 грн. до 3196 грн. (залежно від особистого результату та прожиткового мінімуму для дітей віком від 6 до 18 років, відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України» на 2025 рік).

 Іменні стипендії є визнанням наполегливої праці, таланту й цілеспрямованості наших школярів. Це не лише почесна нагорода, а й стимул до подальшого розвитку.

  1. “Одноразова грошова допомога за високі успіхи в навчанні та випускникам 11-х класів”

Цей напрямок передбачає фінансову підтримку учнів 9-х та 11-х класів, які досягли високих успіхів у навчанні, а також усіх випускників 11-х класів. Розмір допомоги варіюється залежно від досягнень учня та прожиткового мінімуму.

Цього року, відповідно до затверджених у програмі коштів, грошову допомогу отримали:

– 32 випускники 11-х класів у розмірі 4794 грн. кожен (півтора прожиткових мінімумів).

– 7 учнів 9-х класів, які отримали свідоцтва з відзнакою про базову загальну освіту, у розмірі 6892 грн. (двох прожиткових мінімумів).

– 2 учні-випускники 11-го класу, які мають високі успіхи у навчанні, у розмірі 9588 гривень (що відповідає трьом прожитковим мінімумам).

  

Програма одноразової допомоги випускникам реалізується в громаді третій рік поспіль. Подібна підтримка дітей є особливо важливою в умовах воєнного стану, коли молоді люди та їхні родини стикаються з додатковими труднощами.

  1. “Оздоровлення та відпочинок дітей”

На базі Освітнього простору гуманітарного хабу “Біловодщина незламна” вдруге організовано роботу літнього табору короткотривалого перебування “Мрія” для дітей – ВПО Луганської області. Це діти, які вже пережили глибокі психологічні та фізичні наслідки війни, евакуацію з окупованої території. Для них такий відпочинок — це не просто дозвілля, а життєво важлива підтримка та адаптація до нових умов. Відділ освіти взяв на себе повну відповідальність за організацію змістовного дозвілля та комплектування табору кваліфікованими педагогічними кадрами, а також ретельно опрацював програму культурних заходів. Робота табору організована у дві зміни з тривалістю відпочинкової зміни у 14 днів. Такою формою відпочинку охоплено 40 дітей ВПО Луганської області, які тимчасово проживають у місті Рівне.

  

Окрім того, відповідно до заходів, передбачених комплексною програмою «Освіта Біловодщини» на 2024-2026 роки з 1 по 14 серпня 30 дітей громади буде направлено на відпочинок у дитячий табір «Synevyr Camp» (Закарпатська область). Загальна сума послуги дитячого відпочинку становить 588 000.0грн.

   

У рамках меморандуму про співпрацю з ГО «Промінь надії України» 12 дітей Біловодської громади з 20 по 26 липня зможуть відпочити на озері Дийда Великобийганської громади Берегівського району Закрпатської області.

  1. “Підтримка дітей з особливими освітніми потребами”

   

З метою забезпечення рівних можливостей для дітей ВПО Луганської області та створення умов для їх повноцінного розвитку, інтеграції в суспільство, а також підтримки психологічного стану та ментального здоров’я, відновлено роботу Біловодського Інклюзивно-ресурсного центру. Фахівці Центру надають послуги в режимі офлайн на базі гуманітарних хабів Луганської області.

  

У місті Києві в очному режимі двічі на тиждень (пн/чт – 10:00-14:00) надає послуги практичний психолог на базі гуманітарного хабу Старобільської РДА, за адресою: м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26А.

У місті Івано-Франківську в очному режимі тричі на тиждень (вт/чт – 12:00-15:00, пт – 10:00-15:00) надає послуги вчитель-логопед на базі координаційного центру надання допомоги ВПО з Луганщини, за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 128.

Для дітей ВПО та осіб з ООП Луганської області, які проживають у місті Рівне, з 02 вересня 2024 року психолого-педагогічні та корекційно-розвиткові послуги надає вчитель-дефектолог (логопед) ІРЦ тричі на тиждень( пн/ср – 08:30-11:30 і пт – 13:00-17:00) на базі Освітнього простору гуманітарного хабу “Біловодщина незламна”, за адресою: м. Рівне, вул. Пластова, 29.

  1. “Позашкільна освіта – ланка безперервної системи освіти”

У часи війни позашкільна освіта набула нової, надзвичайно важливої ролі, вийшовши за межі традиційного розвитку талантів та інтересів, стала ключовим інструментом соціально-педагогічної та психосоціальної підтримки дітей, особливо тих, хто постраждав від бойових дій та вимушеного переміщення. Біловодською селищною військовою адміністрацією відновлено роботу позашкільного закладу – КЗ “Біловодський центр дитячої та юнацької творчості, туризму і краєзнавства”.

Заклад здійснює освітній процес за змішаною формою навчання (дистанційна/очна): дистанційна – для дітей, які перебувають за кордоном та на тимчасово окупованих територіях; очна – для дітей ВПО Луганської області, які проживають у місті Рівне.

   

Освітній процес в очному форматі організовано на базі Освітнього простору гуманітарного хабу «Біловодщина незламна». Це успішний проєкт, який почав реалізовуватись з січня 2024 року і спрямований на створення простору, адаптованого до потреб дітей з Луганської області.

  

Контингент вихованців у 2025 році становить 128 осіб, з них 16 осіб отримують освітні послуги дистанційно, 112 – очно.

  

В Освітньому просторі працює 6 гуртків для дітей 4-16 років; надаються послуги логопеда-дефектолога, індивідуальні консультації з математики, української та англійської мови; проходить підготовка учнів до НМТ; підготовка дітей дошкільного віку до школи; організовується дозвілля (творчі майстер-класи, музичні заняття, руханки, ігри й екскурсії), літній відпочинок.

  

Створено бібліотеку, книжковий фонд якої нараховує сьогодні близько 600 примірників книг.

   

Позашкільний заклад виявився дуже гнучкою та мобільною ланкою освітньої системи, здатною швидко адаптуватися до викликів воєнного часу, використовуючи як офлайн, так і онлайн формати роботи, а також розгортаючи свою діяльність на базі гуманітарного хабу. Перетворився на важливий центр підтримки, розвитку та адаптації дітей, виконуючи не лише освітню, а й значну соціально-психологічну функцію.