24-26 квітня 2025 року в м. Запоріжжя відбулася IV Всеукраїнська історико-краєзнавча конференція учнівської молоді «Військово-історичні події на теренах України: минуле і сучасність». Захід проходив у форматі online допомогою ресурсу Google Meet.
Організаторами конференції виступили Український державний центр національно-патріотичного виховання та Комунальний заклад «Запорізький обласний центр туризму і краєзнавства, спорту та екскурсій учнівської молоді» Запорізької міської ради.
Під час конференції обговорювали питання пов’язані з історією військової справи на території України: з найдавніших часів до новітнього часу, Українську революцію 1917-1921 рр. в персоналіях, подіях та наслідках, обговорили природничо-краєзнавчі об`єкти та їх зв`язок з історичними подіями тощо
5 учасників, представників Луганської області працювали в різних секціях відповідно до тематики заходу.
В секції «Історія військової справи на території України: з найдавніших часів до новітнього часу» свої краєзнавчі дослідження представляла Лакіза Яна, учениця 10 класу Ліцею міста Рубіжного Луганської області у виступі «Жінки в українській повстанській армії (УПА): роль, боротьба, спадщина» (керівник – Вікторія Семениста), а Кулієва Діана, учениця 9 класу Вовчоярівської гімназії Сєвєродонецького району Луганської області, працювала над темою “Військова справа на українських землях: від скіфів до сучасної армії” (керівник – Наталія Чеботар).
В секції «Усна історія російсько-української війни» працював Мустафа Давид, учень 9 класу Гімназії № 11 міста Сєвєродонецька Луганської області (керівник – Олександра Циганенко). Він презентував пошукову роботу «Шлях від водія тролейбуса до кулеметника батальйону «Донбас», присвячену земляку, захиснику України.
З доповіддю «Наш Самойлович: повернення забутого імені», яка присвячена видатному земляку, виступила Цицора Єлизавета, учениця 11 класу Нижньодуванського ліцею Нижньодуванської селищної ради Сватівського району Луганської області, вихованка гуртка «Археологічне краєзнавство» Луганського обласного центру дитячо-юнацького туризму і краєзнавства (керівник: Олександр Вдовін) в секції «Антропологічний вимір війни».
В секції «Військово-історичні події в експозиціях музеїв» Дмитро Дзивульський, учень 11 класу Кремінського ліцею №5 Кремінської міської ради Луганської області, виступив з доповіддю «Воєнні артоб’єкти Антона Логова в мистецькому просторі музеїв і галерей» (керівник – Тамара Уманська).
Вітаємо учасників Всеукраїнської історико-краєзнавчої конференції з гідним представленням Луганщини та бажаємо успіхів у подальших краєзнавчих дослідженнях!