ЗАВЖДИ В НАРОДІ БУДЕ ЖИТИ, ЩО СЕРЦЕ СЕРЦЮ ПЕРЕДАСТЬ…



11 грудня 2024 року в м. Косові Івано-Франківської області відбулась VІ Всеукраїнська краєзнавчо-етнологічна конференція учнівської молоді «Завжди в народі буде жити, що серце серцю передасть…». Організаторами заходу виступили Український державний центр національно-патріотичного виховання, краєзнавства і туризму учнівської молоді та Івано-Франківський обласний центр туризму та краєзнавства учнівської молоді.     Співорганізаторами конференції є Івано-Франківська обласна організація Національної спілки краєзнавців України, Івано-Франківська обласна організація Національної спілки письменників України, Івано-Франківський обласний осередок Національної спілки майстрів народного мистецтва України, Івано-Франківська обласна спілка журналістів Національної спілки України.

Захід проходив у форматі online на платформі додатку Google Meet. 194 учасники з багатьох куточків України працювали в секціях «Традиції, звичаї та обряди українського народу», «Український побут, народні ремесла, художні промисли», «Традиційне вбрання українців», «Народна архітектура та її стилі», «Говірка, наріччя та діалект». Луганську область представляли 5 юних дослідників-пошуковців.

Єлизавета Цицора, учениця 11 класу Нижньодуванського ліцею, вихованка гуртка «Географічне краєзнавство» Луганського обласного центру дитячо-юнацького туризму і краєзнавства, представляла свої дослідження за темою «Таємниці обряду: «Гоніння гадюк» – символ очищення» (керівник – Ольга Тачка). У своїй роботі учениця досліджувала витоки, традиції та символіку давнього обряду «Гоніння гадюк», який у минулому був важливою складовою обрядової культури нашого краю. Виступ включав опис ритуалу, його зв’язок із природними циклами, а також сучасні спроби відновлення та популяризації цього унікального звичаю. Доповідь отримала схвальні відгуки від організаторів та потрапила до переліку найкращих з-поміж 70 учасників секції «Традиції, звичаї та обряди українського народу». Обряд «Гоніння гадюк» вже внесено до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України!

Також в секції «Традиції, звичаї та обряди українського народу» Соломаха Софія, учениця 11 класу Шульгинського ліцею Шульгинської сільської ради Старобільського району Луганської області, представляла дослідження за темою «Пиріжки з сопкою та сушкою до храмового свята села Шульгинки – Трійці» (керівник – Світлана Ілюхіна). Виступ учениці був присвячений популяризації автентичних форм нематеріальної спадщини, особливостям та збереженню кулінарних традицій, пов’язаних із святкуванням храмового свята Трійці в Шульгинській селищній територіальній громаді Луганської області. Під час виступу присутні були ознайомлені з унікальними старовинними рецептами начинок до пиріжків, які передавались в Шульгинській громаді із поколінь в покоління.

Учні Вовчоярівської гімназії Сєвєродонецького району Луганської області – Новак Вероніка, Калабухов Богдан, Сорокін Дмитро представляли дослідження у секції «Говірка, наріччя та діалект» за темою “Краєзнавство та етнологія: збереження традицій у сучасному світі”. Робота присвячена важливості передачі національної спадщини від покоління до покоління через молодь (керівник – Наталія Чеботар).

Вітаємо учасників Всеукраїнської краєзнавчо-етнологічної конференції з успішними виступами і пишаємось плідною роботою їх керівників!