ПРАВО НА ЗНАННЯ: ОСВІТНІ ПІЛЬГИ ДЛЯ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ



Допомога військовослужбовцям в інтеграції у мирне життя є обов’язком, як держави, так і суспільства. Героїчна боротьба за нашу незалежність варта не лише шани, а й пільгових прав у різних сферах життя, зокрема в навчанні.

 

Освітні пільги для учасників бойових дій.

Законодавством передбачено, що учасники бойових дій, а також і ті, що отримали інвалідність внаслідок війни, та їх діти у тому числі й ті, які навчаються, але не досягли 23 років, мають право на державну цільову підтримку для здобуття професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти у державних і комунальних закладах. Таким чином, ця категорія громадян зможе отримати:

  • повну або часткову оплату навчання коштом державного та місцевих бюджетів;
  • пільгові довгострокові кредити для навчання;
  • соціальної стипендії;
  • безоплатні підручники;
  • безоплатний доступ до мережі Інтернет, систем баз даних в закладах освіти;
  • безоплатне проживання в гуртожитку тощо.

Разом з тим, учасникам бойових дій на території інших держав надається переважне право на вступ до закладів вищої, фахової передвищої освіти, право на позаконкурсний вступ до закладів професійної (професійно-технічної) освіти і на курси для одержання відповідних професій.

 

Освітні пільги для військовослужбовців.

Військовослужбовці, які не мають статусу учасника бойових дій та члени їх сімей також не позбавлені можливості здобути освіту.

Військові навчальні заклади відповідних підрозділів забезпечують підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації захисників. Особи, які вступили на військову службу за контрактом офіцерського складу після здобуття базової або повної вищої освіти за кошти державного бюджету, мають право продовжити навчання без відриву від служби після того, як відслужать строк, рівний тривалості їхнього попереднього навчання. Іншим категоріям військовослужбовців, крім строковиків та тих, хто проходить військову службу за призовом осіб офіцерського складу, дозволяється навчатися в інших вишах без відриву від служби.

Громадяни, призвані на строкову службу або на військову службу за призовом осіб офіцерського складу під час навчання у закладах вищої освіти I–IV рівнів акредитації, після звільнення з військової служби мають право продовжити навчання в тому самому закладі, де вони навчалися до призову, незалежно від форми здобуття освіти.

У разі зміни місця служби або звільнення військовослужбовців за контрактом чи кадрових військових, члени їхніх сімей, які навчаються в державних закладах освіти, мають право на переведення до закладів, розташованих ближче до нового місця служби чи проживання.

Дітям військовослужбовців за місцем проживання їх сімей у першочерговому порядку надаються місця у загальноосвітніх та дошкільних навчальних закладах і дитячих оздоровчих таборах.

У разі загибелі військовослужбовця або визнання судом безвісно відсутнім, його діти протягом 3 років, після здобуття загальної середньої освіти, мають право зараховуватися поза конкурсом до державних і комунальних вищих та професійно-технічних навчальних закладів. Оплата навчання буде здійснюватися коштом державного та місцевого бюджетів.

Отже, право військовослужбовців на освіту – це не формальність, а важлива складова соціальної справедливості та вдячності суспільства. І кожна можливість, надана сьогодні, завтра стане основою для нової України – сильної, вільної й освіченої.