2 жовтня – День професійно-технічної освіти



Мабуть, не випадково День працівників освіти і День професійно-технічної освіти України майже завжди співпадають і змінюють одне одного.  Адже в системі професійно-технічного навчання працювали і працюють найкращі педагоги – викладачі, майстри виробничого навчання, методисти й інструктори, які свої знання, досвід і натхненну працю спрямовують на виховання гідних своєї країни громадян та забезпечують високоякісну професійну підготовку учнівської молоді.

Історія відзначення свята працівників професійно-технічної освіти сягає далекого 1940 року. Саме 2 жовтня 1940 року Президією Верховної Ради СРСР був виданий указ «Про державні трудові резерви СРСР», яким передбачалось створення в країні ремісничих і залізничних училищ та шкіл фабрично-заводського навчання із дворічним та шестимісячним термінами навчання.

Сьогодні професійно-технічна освіта Луганщини – складова системи освіти України, що є комплексом педагогічних і організаційно-управлінських заходів, спрямованих на забезпечення оволодіння випускниками шкіл та незайнятим населенням області знаннями, уміннями і навичками в обраній ними галузі професійної діяльності, розвиток компетентності та професіоналізму, виховання загальної і професійної культури.

Мережа професійно-технічних навчальних закладів на території Луганської області, підконтрольній українській владі, у 2017-2018 навчальному році складається з 22 закладів, що проводять підготовку кваліфікованих працівників та молодших спеціалістів, з них 3 вищих професійних училища, 16 професійних ліцеїв, 1 структурний підрозділ Луганського національного університету імені Тараса Шевченка, 2 вищі навчальні заклади І-ІІ рівнів акредитації.

Загальний контингент учнів професійно-технічних навчальних закладів станом на 1 вересня 2017 року склав 5,8 тис. осіб, з яких за рахунок обласного та державного бюджетів навчаються 5,6 тис. осіб (96% від загальної кількості).

Професійно-технічна освіта області забезпечує здобуття її жителями професій відповідно до їх покликань, інтересів, здібностей, а також допрофесійну підготовку, перепідготовку, підвищення їх кваліфікації.

Найбільш поширеними  та водночас затребуваними на регіональному ринку праці професіями, за якими здійснюється підготовка в професійно-технічних навчальних закладах області, є професії тракториста-машиніста сільськогосподарського виробництва, водія автотранспортних засобів, електрогазозварника, робітника з комплексного обслуговування й ремонту будівель, гірника підземного, прохідника тощо.

За 77 років система професійно-технічної освіти України пройшла складний шлях. І тільки завдяки відданості працівників сфери, їх наполегливій праці й розумінню важливості підготовки висококваліфікованих робітничих кадрів для економіки держави змогла вижити і розвиватися зараз.

Попри всі соціально-економічні й кадрові труднощі в процесі провадження професійно-технічної освіти на Луганщині, робота з удосконалення системи її функціонування триває: відкриваються навчально-практичні центри для підготовки важливих для області й держави професій,  до організації роботи ПТНЗ залучаються соціальні партнери й інституції громадянського суспільства, створюються творчі групи з працівників начальних закладів, представників підприємств, служб зайнятості  з метою забезпечення якісного розроблення Державних стандартів професійно-технічної освіти на модульно-компетентнісній основі, проводяться науково-педагогічні експерименти щодо впровадження дуальної форми професійної освіти та дистанційного навчання.

Департамент освіти і науки Луганської обласної державної адміністрації щиро вітає працівників профтехосвіти області зі святом!

Зичимо вам міцного здоров’я, життєвих сил, наснаги, щирої радості, добробуту і здійснення мрій. Нехай ваші вихованці стануть яскравими особистостями, справжніми фахівцями, патріотами та справжніми громадянами, які прославлятимуть своїми гідними справами нашу область та Україну!